Saturday 4/6 - 7-10am Freestyle; no off-ice
Monday 4/8 - 6-9am Freestyle; 3:15-5:15pm Freestyle
Tuesday 4/9 - 6-9am Freestyle; no Ballet
Wednesday 4/10- 6-9am Freestyle; 3:15-5:15pm Freestyle; no off-ice
Thursday 4/11 - 6-9am Freestyle; no Ballet
Friday 4/12 - 5:30-7:30am Freestyle; 7:45-8:45am Off-ice Jumps; 3:15-5:15pm Freestyle
Saturday 4/13 - 7-10am Freestyle; no off-ice
To learn a program for the spring show "Road Trip on Ice" on May 10 & 11, our Intro to Synchro class will be held on Wednesdays during Skating Academy from 5:30-6:15pm April 17, 24, May 1, 8, 15, 22.
We invite our DEVO and Basic Skills through low Free Skate level skaters to join us to learn team work, improve your individual skating skills, make new friends, AND learn another number for the spring show!
Tatiana Totmianina will be here April 1- 12 and available for group classes and private lessons. She is the 2006 Olympic champion, two-time World champion, and five-time European champion in Pairs.
Her rate is $80 per hour. 30 minute lessons are $40 and 20 minute lessons are $27. Group classes will be $5 per skater with a minimum of 4 skaters per class.
As she will be here over spring break, additional lesson times may be available. Please let us know if you have a request.
For our skaters that are Basic 6 or higher (can do forward and backward crossovers) we are offering 2 separate 7-week programs, a low freestyle class and a synchro skills class that include a 30-minute group class on a freestyle session followed by 30-minutes of practice time where they can practice their programs, skills or schedule a private lesson.
Low Freestyle Class - Mondays 4:15-5:15pm (class time 4:15-4:45pm; practice time 4:45-5:15pm)
June 17, July 1, 15, 22, 29, August 7, 12 (no 6/24 or 7/8)
Synchro Skills Class - Wednesdays 4:15-5:15pm (class time 4:15-4:45pm; practice time 4:45-5:15pm)
June 19, July 3, 17, 24, 31, August 9, 14 (no 6/26 or 7/10)
Cost: $80 for the 7 week session
Park City Ice Arena Summer Figure Skating Camp Schedule
June 10-14, 2019
Fees: Camp $315 Add-on $150
12 & older OR Well-balanced Pre-Juvenile Free Skate or higher –RED GROUP
11 & under- BLUE GROUP
Optional Advanced Add-on M/T/TH/F:
Exhibition Wednesday 2-4pm - skaters must sign up on Monday of camp.
Private lessons are not included in camp fees but are available at an additional cost.
Freestyle Schedule (except for camp weeks):
Monday 6-9am; 3:15-4:15pm; 4:15-5:15pm (w/ low freestyle class)
Tuesday 6-9am
Wednesday 6-9am; 5am; 8-9am; 3:15-4:15pm; 4:15-5:15pm (w/ Synchro Skills class)
Thursday 6-9am
Friday 5:30-7:30am; 3:15-4:15pm; 4:15-5:15pm
Saturday 7-10am
Off-ice Schedule (except for camp weeks):
Monday 9:15-10:15am Ballet 1&2; 5:20-6:20pm Off-ice class
Tuesday 9:15-10:15am Strength & Conditioning
Wednesday 9:15-10:15am Ballet 1&2
Thursday 9:15-10:15am Off-ice Jumps
Friday 7:45-8:45am Strength & Conditioning
*Beginning Ballet will be offered if there is a demand for it.
Solos:
Hannah Baldwin -Devil Went Down to Georgia
Morgan Carter - Hockey Night in America
Sophia Domonoske* - Little Old Lady from Pasadena
Morgan Heavrin*- Mississppi Girl
Zoe Hopper*- Country Girl
Hailey Hultberg- Little Red Corvette
Andee Lyons -A Thousand Miles
Hadley Miles* -Born to Be Wild
Molly McNamara -I Drove All Night
Kate Pressgrove- Born in the USA
Brynn Roberts* - Wide Open Spaces
Maddie Stinson-Everyday is a Winding Road
Amelie Stein-Chicken Crossing the Road
Chloe Taurel*-Florida -Cheeseburger in Paradise
Mini Solos:
Eva Biskup- Las Vegas- Luck Be A Lady
Camille Sibley -Motown Philly
Lilia Stein*- Florida- Yellow Polka Dot Bikini
Duets:
Elsa Futch and Stella Greenberg-Country Roads Take Me home
Emma Beghein and Daisy Stone- Wild West
Autumn Boyd and Abi Ploof-Road Runner & Coyote
Zoey Ayers and Cat Greenberg-Cruise
Alex Griffiths and Marley Kobernick-Route 66
Molly Grace Galvin and Cheri Hendrix-Albertson- Hit the Road Jack
Trios:
Awstyn Knight, Sophia Mondschein, and Rachel Seckinger -California Girls
Teagan Grady, Darya McGill, and Maddie Simonsen- Chicago Baseball
*Car driver, passenger or hitchhiker
Group Numbers:
Viva Las Vegas- Sophia Domonoske, Morgan Heavrin, Hailey Hultberg, Andee Lyons, Zoe Hopper, Molly McNamara, Brynn Roberts
Louisiana - Johnny B. Goode-Hannah Baldwin, Eva Biskup, Morgan Carter, Hadley Miles, Kate Pressgrove, Camille Sibley, Amelie Stein, Maddie Stinson, and Chloe Taurel
Texas - God Bless Texas - Emma Beghein, Autumn Boyd, Elsa Futch, Stella Greenberg, Awstyn Knight, Sophia Mondschein, Abi Ploof, Rachel Seckinger, and Lilia Stein, and Daisy Stone
Kentucky Derby - Zoey Ayers, Teagan Grady, Cat Greenberg, Darya McGill, and Maddie Simonsen
Welcome to New York - Scarlett Brinton, Natalie Capote, Sloan Carrington, Molly Grace Galvin, Alex Griffiths, Cheri Hendrix-Albertson, and Marley Kobernick
Car Wash - Kenzington Brady, Violet Hawkins, Anastyn Knight, Madison Lampert, Edith McGowan Freer, Isla Eastman, Katie Patel, PJ Rojas, Alyssa Simonsen, and Ryder Williford
Rehearsals:
Monday, April 22nd, 29th, May 6th 5-6:15pm
Thursday, May 2nd 4:15-6:15pm
Technical Rehearsal:
Wednesday, May 8th 3:45-5:15pm
Dress Rehearsal:
Thursday, May 9th 4:15-6:45pm
Performances:
Friday, May 10th 10am & 7pm
Saturday, May 11th 4pm
Our amazing Junior board raised over $1000 for cancer research last week and came together to race in a frozen 5K at the Utah Olympic Oval. A team of coaches, parents and other club skaters also raised an additional $875.
Sean Meeboer skated a beautiful tribute to his mom, Betsy in the exhibition. Steve Seckinger, Rachel and Nathalie's dad, won the 5k running race. Our skaters went 1-2-3 in the frozen 5k! It was an awesome event and we are so very proud of our members and our junior board!
Hannah Baldwin, Sophia Domonoske, Elsa Futch (not pictured), Anna Gready, Stella Greenberg, Sofia Holland, Hailey Hultberg, Hadley Miles, Brynn Roberts, Maddie Stinson, Amelie Stein, and Chloe Taurel
FREE SKATE
Snowplow Sam
Aria McNeil 2nd (PCIA Skating Academy)
Basic 1
Gracie Obzansky 2nd (PCIA Skating Academy)
Basic 2
PJ Rojas 1st
Basic 3
Katie Patel 2nd
Charlotte Mellor 3rd (PCIA Skating Academy)
Basic 6 Group A
Madison Lampert 1st
Anastyn Knight 3rd
Alyssa Simonsen 4th
Ryder Williford 5th
Edith McGowan-Freer 6th
Basic 6 Group B
Kenzington Brady 2nd
Free Skate 1 Group A
Alex Griffiths 1st
Sloan Carrington 5th
Isla Eastman 6th
Free Skate 3
Sean Meeboer 1st
Excel High Beginner
Natalia Capote 2nd
Teagan Grady 4th
No-Test
Scout Witt 1st
Cat Greenberg 3rd
Pre-Preliminary Group A
Darya McGill 6th
Maddie Simonsen 8th
Pre-Preliminary Group B
Zoey Ayers 7th
Excel Pre-Preliminary
Molly Grace Galvin 5th
Preliminary Group A
Autumn Boyd 2nd
Lilia Stein 3rd
Stella Greenberg 5th
Sophia Mondschein 6th
Abi Ploof 8th
Daisy Stone 9th
Excel Pre-Juvenile Plus
Elsa Futch 2nd
Emma Beghein 5th
Pre-Juvenile
Eva Biskup 1st
Vanessa Bradfield 4th
Awstyn Knight 5th
Juvenile Girls
Kate Pressgrove 1st
Rachel Seckinger 2nd
Juvenile Boys
Trevor Meeboer 1st
Excel Intermediate
Morgan Carter 2nd
Amelie Stein 3rd
Excel Novice
Anna Gready 2nd
Excel Junior
Zoe Hopper 1st
Sophia Domonoske 2nd
COMBINED EVENTS
Intermediate Ladies
Hannah Baldwin 1st short, 1st FS, 1st overall
Chloe Taurel 3rd short, 2nd FS, 2nd overall
Nathalie Seckinger 2nd short, 4th FS, 3rd overall
Maddie Stinson 4th short, 3rd FS, 4th overall
Novice Ladies
Brynn Roberts 1st short, 1st FS, 1st overall
Andee Lyons 2nd short, 2nd FS, 2nd overall
Short Program Only
Intermediate
Kate Pressgrove 1st
Amelie Stein 4th
SPINS
Pre-Preliminary
Maddie Simonsen 2nd
Preliminary
Daisy Stone 1st
Abi Ploof 2nd
Pre-Juvenile
Awstyn Knight 1st
Lilia Stein 2nd
Vanessa Bradfield 3rd
Open Juvenile
Amelie Stein 1st
Intermediate
Hannah Baldwin 1st
Morgan Carter 2nd
JUMPS
Pre-Preliminary
Maddie Simonsen 4th
Preliminary
Abi Ploof 1st
Daisy Stone 3rd
Pre-Juvenile
Lilia Stein 1st
Vanessa Bradfield 2nd
Awstyn Knight 4th
Open Juvenile
Amelie Stein 2nd
Intermediate
Chloe Taurel 1st
Morgan Carter 2nd
SOLO DANCE
Pre-Bronze Solo Pattern Dance
Cheri Hendrix-Albertson 1st
Bronze Solo Pattern Dance
Elsa Futch 1st
Pre-Silver Solo Pattern Dance
Annika Futch 1st
Juvenile Combined event
Elsa Futch 1st
Intermediate Combined event
Annika Futch 1st
SHOWCASE
DRAMATIC
Pre FS - Free Skate 6 Dramatic
Teagan Grady 1st
No test Dramatic
Cat Greenberg 1st
Pre-Preliminary Dramatic
Darya McGill 6th
Preliminary Dramatic Group A
Lilia Stein 2nd
Abi Ploof 4th
Autumn Boyd 5th
Pre-Juvenile Dramatic
Awstyn Knight 1st
Eva Biskup 2nd
Masters Dramatic
Meredith Hall 1st
DUETS
Basic 1-6 duet
Alyssa Simonsen and Lucas Beghein 1st
Pre FS - freeskate 6 Duet
Anastyn Knight and Sean Meeboer 1st
Preliminary Duet
Daisy Stone and Meskele Allison 1st
Intermediate Duet
Awstyn Knight and Trevor Meeboer 2nd
Nathalie Seckinger 3rd
INTERPRETIVE
Pre FS - Free Skate 6 Interpretive
Sean Meeboer 3rd
Madison Lampert 4th
Kensington Brady 5th
Anastyn Knight 6th
No-Test Interpretive
Zoey Ayers 1st
Preliminary Interpretive
Lilia Stein 2nd
Abi Ploof 3rd
Daisy Stone 4th
Emma Beghein 5th
Autumn Boyd 6th
Pre-Juvenile Interpretive
Eva Biskup 1st
Awstyn Knight 2nd
Juvenile Interpretive
Rachel Seckinger 1st
Kate Pressgrove 2nd
Intermediate/Novice Interpretive
Brynn Roberts 1st
Maddie Stinson 2nd
Chloe Taurel 3rd
Hannah Baldwin 4th
Amelie Stein 5th
LIGHT ENTERTAINMENT
Basic 1-6 Light Entertainment
Anastyn Knight 1st
Katie Patel 4th
Alyssa Simonsen 5th
Pre FS - Free Skate 6 Light Entertainment
Teagan Grady 1st
No-Test Light Entertainment
Cat Greenberg 2nd
Pre-Preliminary Light Entertainment
Scout Witt 2nd
Preliminary Light Entertainment
Lilia Stein 1st
Autumn Boyd 4th
Pre-Juvenile Light Entertainment
Awstyn Knight 1st
Juvenile Light Entertainment
Rachel Seckinger 1st
Sophie Flint 2nd
SYNCHRONIZED SKATING
Pre-Juvenile
Park City Icing 2nd
Free Skate
Junior Free Skate- Zoe Hopper
Novice Free Skate- Anna Gready, Brynn Roberts
Juvenile Free Skate- Kate Pressgrove, Rachel Seckinger, Trevor Meeboer
Pre-Juvenile Free Skate- Elsa Futch, Eva Biskup, Awstyn Knight
Pre-Preliminary Free Skate- Darya McGillMoves in the Field
Moves in the Field
Pre-Preliminary Moves- Sloan Carrington, Natalia Capote, Scarlett Brinton
Preliminary Moves- Molly Grace Galvin, Hope Thomas
Pre-Juvenile Moves-Zoey Ayers, Lilia Stein, Cat Greenberg, Emma Beghein
Intermediate Moves- Sophie Flint (associate member)
Junior Moves- Chloe Taurel
Ice Dance
Vanessa Bradfield- Dutch Waltz, Canasta Tango, Rhythm Blues, Preliminary Dance Test
Hadley Miles- Swing Dance, Pre-Bronze Dance Test
Maddie Stinson- Cha Cha, Fiesta Tango, Swing Dance, Pre-Bronze Dance Test
Hailey Hultberg- Fiesta Tango, Swing Dance, Pre-Bronze Dance Test, Hickory Hoedown
Nathalie Seckinger- Hickory Hoedown
Zoe Hopper- 14 Step
Anna Gready - 14 Step
Mary Robinson - 14 Step, Foxtrot
Brynn Roberts- Blues
Sophia Domonoske- Viennese Waltz, Westminster Waltz, Gold Dance Test
Congratulations to Miami University student and FSCPC collegiate member, Laurel Sexton on earning her Gold Medal in Moves in the Field! We are so proud!
Solo Dance
Pre-Bronze Pattern
Hadley Miles 1st
Cheri Hendrix-Albertson 4th
Bronze Pattern Dance
Elsa Futch 4th
Pre-Silver Pattern Dance
Annika Futch 1st
Pre-Bronze Shadow Dance
Cheri Hendrix-Albertson & Sophie Flint 2nd
Juvenile Combined
Elsa Futch 2nd
Sophie Flint 4th (associate member)
Hadley Miles 6th
Intermediate Combined
Annika Futch 2nd
Free Skate
Pre-Juvenile Excel Plus
Elsa Futch 1st
Intermediate Excel
Amelie Stein 4th
Novice Excel
Anna Gready 3rd
Junior Excel
Zoe Hopper 1st
Sophia Domonoske 2nd
Spins
Open Juvenile
Amelie Stein 3rd
Start planning your Disney-themed outfits for the Junior Board's spring spirit week after spring break, April 15th through the 20th!